startowa.jpg

Zmarł Ks.Prałat Michał Sopata

Zmarł Ks. Prałat mgr Michał Sopata –

– emerytowany proboszcz parafii Ciężkowice

W dniu 11 sierpnia 2015 roku zmarł Ks. Prałat mgr Michał Sopata – emerytowany proboszcz parafii Ciężkowice. Msza święta żałobna w Domu Księży Emerytów w Tarnowie, przy ul. Pszennej, w czwartek (13 sierpnia) o godz. 09.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Ciężkowicach w  czwartek (13 sierpnia) o godz. 15.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. Prałat mgr Michał Sopata urodził się 06 września 1925 roku w Łącku. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy w dniu 04 maja 1952 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Lisia Góra i Tarnów – Najświętszego Serca Pana Jezusa. W latach 1963 – 1974 był wicekanclerzem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i kapelanem Domu Emerytów w Tarnowie.

W latach 1974 – 1998 pełnił urząd proboszcza parafii Ciężkowice. Ponadto sprawował obowiązki notariusza, a następnie wicedziekana dekanatu bobowskiego, a w latach 1992 – 1998 sprawował urząd dziekana dekanatu Ciężkowice. Ponadto był członkiem diecezjalnej Rady Administracyjnej, obrońcą węzła małżeńskiego i sędzią w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie oraz członkiem diecezjalnej Rady do spraw Ekonomicznych.

W 1998 roku podjął posługę duszpasterską na Białorusi, m.in. w latach 2005 – 2011 pełnił urząd wikariusza generalnego diecezji Grodno. Po powrocie do diecezji tarnowskiej zamieszkał w parafii Ciężkowice, w charakterze rezydenta. Od 2014 roku mieszkał w Domu Księży Emerytów w Tarnowie, przy ul. Pszennej.

W roku 1974 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Ks. Marek Podgórski – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie